Νίκησε εύκολα τον Ηρόδοτο η Ακαδημία Ρεθύμνου

0

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 20-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ακαδημία "έσφιξε" την άμυνα της και με καλή λειτουργία στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με 37-20 υπέρ της.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, Σαρειδάκης με 15 πόντους και ο Δουλγεράκης με 12 ηγήθηκαν της επίθεσης με την διαφορά να ανεβαίνει στους 20 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (50-30) και το τελικό σκορ (59-46) να έρχεται πολύ εύκολα.

Επόμενος αντίπαλος για την Ρεθυμνιώτικη ομάδα είναι η Αναγέννηση στο Αρκαλοχώρι.

Η χθεσινή νίκη ήταν αφιερωμένη στον γενικό γραμματέα της ομάδας, κ. Θεοδωρή Βασίλη, ο οποίος είχε τα γενέθλια του.

Ακαδημία Ρεθύμνου (Παπαδογιαννάκης): Μπιρλιράκης 3(1), Σαρβανίδης, Φοβάκης 5(1), Σαρειδάκης 15(2), Τερζάκης 4, Δουλγεράκης 12(2), Ξενίδης 1, Πριναράκης 3, Σειραγάκης 9(1), Γιάννης 5, Κυδωνάκης 2.

Ηρόδοτος (Μαυρόπουλος): Καναβάκης, Λυριντζάκης 3, Γκουτσίδης 8, Πέτρου 9, Νίχλος 9, Τζανής, Ζάρκος, Ευθυμίου 9, Ξενάκης 2, Χριστοδουλάκης 2, Πούλιος 1, Γκέγκα 3.