Σώθηκε το Ρέθυμνο με τη νίκη επί του Άρη

0

Δεν εξαρτώνται από κανέναν και δεν περιμένουν καμία βοήθεια. Οι Κρητίκαροι του Ρέθυμνο Cretan Kings, παρά το σοκ που υπέστησαν από την είδηση – βόμβα αποχώρησης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ματς με την Κύμη, κατάφεραν να κερδίσουν τον Άρη με 81-87, εξασφαλίζοντας την παραμονή στην Betshop Basket League.

Από τα χέρια των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου και μέσα στο γήπεδο κρίθηκε η παραμονή, πραγματοποιώντας την 5η συνεχόμενη θριαμβευτική νίκη. «Οπλίστηκαν» με περίσσιο θάρρος και θέληση, βάζοντας πλάτη σε όποια προβλήματα παρουσιάστηκαν την τελευταία στιγμή. Αν και ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα (10-2), οι Μπαρτ και Χίκι πρωταγωνίστησαν στο επιθετικό κομμάτι, περνώντας μπροστά με 16-17. Τα πολλά λάθη στο β’ δεκάλεπτο είχαν σαν αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι και να κλείσει το ημίχρονο με 37-35 υπέρ των γηπεδούχων. Όμως, στην επανάληψη άλλαξαν όλα. Ο Μπαρτ και ο Χίκι έκαναν ό,τι ήθελαν και με σερί 16-3 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με διψήφια διαφορά (50-62). Η κυριαρχία της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο δ’ δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια του Άρη για την ανατροπή. Και πάλι το απίστευτο δίδυμο των γκαρντ ήταν εκείνο που «σκότωσε» τους γηπεδούχους, με το τελικό 81-87 να δικαιώνει την εξαιρετική προσπάθεια της ομάδα μας.

Αναμφίβολα ο Στιβ Μπαρτ έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τη φετινή σεζόν, έχοντας 32 πόντους με 7/11 τρίποντα. Επίσης, ο Άντονι Χίκι αποδείχθηκε ξανά κομβικός, πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ επίσης είχε 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο… 3ος της παρέας που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Χριστοδούλου με 12 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Νωθρά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα μας, με τον Άρη να καταφέρνει να παίρνει διαφορά 8 πόντων στα πρώτα λεπτά, χάρη στα εύστοχα σουτ τριών πόντων (10-2 στο 3’). Όμως, η απάντηση ήρθε διά χειρός Μπαρτ, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα και ο Ντάνιελς με κάρφωμα έφεραν το ματς στα ίσια (10-10 στο 5’). Μάλιστα, το πρώτο προβάδισμα ήρθε στο 9ο λεπτό με τρίποντη «βόμβα» του Μπάντερ (16-17), έπειτα από σερί 6-0.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Τζόουνς με δύο δικά του καλάθια διεύρυνε το προβάδισμα στους 3 πόντους (18-21 στο 12’), με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 7-0 (25-21 στο 13’). Ο Χίκι επανέφερε την τάξη (25-26 στο 15’), ενώ ο ίδιος διατήρησε κοντά στο σκορ την ομάδα μας με νέο τρίποντο (33-31 στο 17’) και διαμόρφωσε και το 37-35 του ημιχρόνου. Να σημειώσουμε ότι στο 1’31’’ πριν τη λήξη του α’ μέρους ο Μπάντερ αποβλήθηκε από το ματς, κάνοντας το 2ο αντιαθλητικό του.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, ο Χριστοδούλου με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα μας, με τον Χίκι και τον Τζόουνς να το διατηρούν (41-43 στο 24’). Ο Μπαρτ πήρε τη σκυτάλη στη συνέχεια (43-46), με τον Άρη να αντιδρά (47-46) για τελευταία φορά. Η ομάδα μας κυριάρχησε απόλυτα στα τελευταία 4 λεπτά της γ’ περιόδου, με τον Μπαρτ να σημειώνει σε αυτό το διάστημα 10 πόντους για το 16-3 σερί, με τη διαφορά να φτάνει ως τους 12 πόντους (50-62 στο 29’). Τελικά ο Τολιόπουλος με τρίποντο στην «εκπνοή» διαμόρφωσε το 53-62.

4ο Δεκάλεπτο

Το σερί του Άρη συνεχίστηκε στην έναρξη της 4ης περιόδου, εκμεταλλευόμενο τα λάθη των παικτών μας (47-52), αλλά αυτό διακόπηκε χάρη στο «γκολ – φάουλ» του Ντάνιελς (57-65 στο 31’). Ο Βεργίνης μείωσε σε 61-67 αλλά οι Μπαρτ και Χίκι πέτυχαν μεγάλα σουτ, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (61-73 στο 33’). Ο Μπαρτ χτύπησε ξανά στη συνέχεια σε κρίσιμο τρίποντο, με τον Χριστοδούλου να το επαναλαμβάνει (70-81 στο 36’). Ο Άρης έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς (77-82 στο 37’), αλλά οι Χίκι και Γλυνιαδάκης «σφράγισαν» τη νίκη, με τον Μπαρτ να διαμορφώνει το τελικό 81-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-35, 53-62, 81-87.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζόουνς 1, Κάιζερ 7, Τολιόπουλος 24(3), Βεργίνης 5(1), Φλιώνης 10(2), Μπελ 5(1), Νταλό 2, Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 15, ΜακΓκι 10, Χάρις.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Ντάνιελς 7, Χίκι 20 (6/7διπ., 2/5τριπ., 2/4β., 8ριμπ., 7ασ., 2κλ.), Μπάντερ 3(1), Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 12(1), Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 32(2/8διπ., 7/11τριπ., 7/9β., 2ριμπ., 4ασ., 1κλ.)Σιγκούνας (3ριμπ., 2ασ.), Καλογιαννίδης, Κλάντον 2(12ριμπ.), Τζόουνς 9(1).