Νίκησε και παρέμεινε στην πρώτη δυάδα η ΡΕΑ

0

Την 6η νίκη της κατέκτησε η Ρεθυμνιακή Ένωση Αθλητών, επικρατώντας με 3-0 της Δόξας Πηγαδακίων στη Ζάκυνθο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα συνδύασε την επιστροφή στη δράση με το θετικό αποτέλεσμα, κάνοντας το χρέος της στο νησί του Ιονίου και διατηρώντας το «μηδέν» στην άμυνα για 5ο σερί ματς. Με σκόρερ τις Κουτρή (13’), Μπετανκούρ (41’) και Μανωλίτση (82’) κατέκτησε το πολύτιμο «τρίποντο», ενώ δημιούργησε σωρεία ευκαιριών για ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Με αυτή τη νίκη παρέμεινε στην πρώτη δυάδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ακολουθεί ένα σπουδαίο ματς. Την επόμενη Κυριακή (12/2 – 15.00) θα υποδεχθεί τον Εργοτέλη στο γήπεδο της Σοχώρας, στο ντέρμπι του 2ου Ομίλου της Women’s Football League.

Ο αγώνας:

10’ Μεγάλη ευκαιρία της Κουτρή, καθώς αστόχησε ούσα μόνη της απέναντι στην εστία.

13’ Η Κουτρή με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή γράφει το 0-1 για τη ΡΕΑ.

17’ Σουτ της Κοτσάκι μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι.

25’ Η Κοτσάκι βρέθηκε μπροστά από την εστία, έπειτα από όμορφη πάσα της Κιαχίδου, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

28’ Σουτ της Εράσο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

35’ Η Μπετανκούρ από πλάγια θέση σούταρε, με την μπάλα να περνάει άουτ.

41’ Η Μαρκουτσά πασάρει στην Μπετανκούρ μέσα στην περιοχή, με την τελευταία να μην έχει πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

44’ Κάθετη της Εράσο στην Μπετανκούρ, η οποία αναγκάζει την αντίπαλη τερματοφύλακα σε εντυπωσιακή απόκρουση.

45’ Σέντρα της Βορριά, σουτ της Μπετανκούρ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

49’ Κόρνερ της Μαρκουτσά, η Χατζηγιαννίδου έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

50’ Η Κοτσάκι έπιασε το σουτ, αλλά η τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα.

52’ Σουτ της Δαφέρμου έξω από την περιοχή, με την αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει.

58’ Σουτ της Κοτσάκι έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

63’ Ωραίος συνδυασμός Κοτσάκι με Μαρκουτσά, με την τελευταία να σουτάρει και την τερματοφύλακα να αποκρούει.

82’ Σέντρα της Μαρκουτσά, με τη Μανωλίτση να γράφει το 0-3 με όμορφη κεφαλιά.

Ρ.Ε.Α. (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Μανουκαράκη, Κοτσάκι (80’ λ.τ. Μανωλίτση), Σμιλίκοβιτς, Κιαχίδου, Βορριά (83’ Αλεξάκη), Μαρκουτσά, Δαφέρμου, Μπετανκούρ, Κουτρή (38’ Μπράμε), Εράσο, Χατζηγιαννίδου