Νίκη του Άρη επί του Αστέρα σε φιλικό στα Μισίρια

0

Στα πρώτα δέκα λεπτά ο Αστέρας προσπάθησε να έχει την κατοχή και να αναπτυχθεί από την αριστερή πλευρά με Αντωνόπουλο και Γύπαρη και από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν κυρίως με αντεπιθέσεις. Απο μια τέτοια ήρθε και το πρώτο γκολ με τον Αντουράκη.

Μετά το γκολ Ρότζεν και Ρηγάκης προσπάθησαν να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη φάση γύρω από την εστία του Άρη, ανεβάζοντας την απόδοση τους κυρίως μετά το 30' και έχοντας απο μερικά στημένα κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ, με την πιο κραυγαλέα να είναι στο 34ο λεπτό με την κεφαλιά του Κλειδή να καταλήγει λίγο έξω απο τα δοκάρια της εστίας του Άρη.

Στην επανάληψη ένα λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαρία να γίνει το 2-0 με τον Αντουράκη, ενώ στο 70ο λεπτό ο Γύπαρης μετά απο ασιστ του Ρηγάκη έκανε το τελικό 2-1.

Άρης ( Βασιλείου) Κουτρι, Αντουρακης Στ., Βαρουχαςθ., Αντουρακης Μ., Κολοβακης, Δελημητσος, Ανδρεαδάκης, Ντεμίρι, Βασιλείου, Γαβαλάς, Κουντουράκης

Αστέρας (Ασπρομάτης) Παπαδάκης, Μαραθιανός, Μελαδάκης, Αντωνόπουλος, Ρηγάκης, Γερωνυμάκης, Ρότζεν, Γύπαρης, Μαρίνοφ, Μιχαηλίδης, Κλειδής

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές, βάζοντας πολλούς μικρούς στον αγώνα.

Ο αγώνας:

Σουτ του Ντεμίρι στο 4ο λεπτό η μπάλα πέρασε ψηλά από τα δοκάρια του Παπαδάκη

Στο 10ο λεπτό ο Κουντουράκης βγήκε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδάκη, αλλά αντί να τελειώσει γύρισε στον ξεμαρκάριστο Γαβαλά και εκείνος έκανε το 1-0

Στο 15' ο Παπαδάκης έκανε διπλή απόκρουση, αρχικά απέναντι στον Βασιλείου και στην συνέχεια σε δυνατό σουτ του Αντουράκη

Δύο λεπτά αργότερα φάουλ σε καλή θέση για την ομάδα μας, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κλειδής αλλά ο Κούρτι μπλόκαρε εύκολα.

Στο 21' φάουλ από πλάγια, ο Ρηγάκης το χτύπησε απευθείας, όμως ο Κούρτι μπλόκαρε

Στο 27' αντεπίθεση για τον Άρη, ο Κουντουράκης σουταρε όμως η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από τα δοκάρια της ομάδας μας.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα για να ισοφαρίσει, όταν στο 35ο λεπτό, ο Αντωνόπουλος έβγαλε την σέντρα, ο Κλειδής πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

Στο 39' σουτ του Ρότζεν, ο Κούρτι μπλόκαρε.

Στο 45' ο Ρότζεν σούταρε αλλά ο Κούρτι απέκρουσε

Στο 49' ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Μάρκο Αντουράκη ο οποίος σχεδόν σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Στο 59' ωραίος συνδυασμός των παικτών του Άρη, ο Κουταλάς βγήκε απέναντι από τον Γαγάνη αλλά πλάσαρε άουτ.

Ο Άρης στο 69' κέρδισε φάουλ, ο Ντεμίρι το εκτέλεσε αλλά ο Γαγάνης μπλόκαρε σταθερά.

Ένα λεπτό αργότερα τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα μας, μετά από φάουλ, ο Ρότζεν βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε από καλό σημείο.

Στο 82' ο Εμιλιάνο εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο αλλά ο Γαγάνης μπλόκαρε εντυπωσιακά την μπάλα.

Ξανά ο Εμιλιάνο στο 89 δοκίμασε μακριά το πόδι του με την μπάλα να βρίσκει το πάνω μέρος του δοκαριού του Γαγάνη.