ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
MENOY
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ν.Ο. Ρεθύμνου: 6 Θέση στην Ελλάδα για τον Όμιλο στη Γενική βαθμολογία στην Κατηγορία των Νεανίδων με ένα αργυρό και ένα χάλκινο Μετάλλιο

0

Πιστός για άλλη μια φορά στο ραντεβού με τις επιτυχίες και τις διακρίσεις ο Ν.Ο.Ρεθύμνου, συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών (ηλικίες 13-18 ετών) που έγινε στην Αθήνα  το διάστημα 22-27 Ιουλίου.

Μια εκπροσώπηση της πόλης μας που τα είχε όλα. Μετάλλια, επιτυχίες, ατυχίες  που κόστισαν μετάλλια και τελικούς, πολλά και μεγάλα ατομικά ρεκόρ, διακρίσεις.

Στην κορυφή όλων οι επιτυχίες των σκυταλοδρομιών της ομάδας, απόδειξη ότι μία ομάδα που απαρτίζεται από 4 καλούς κολυμβητές διακρίνεται και ξεχωρίζει. Δύσκολο να συμβεί, ειδικά σε πόλεις μικρές όπως το Ρέθυμνο, κι όμως φέτος συνέβη και μάλιστα τρεις φορές.

Μία πρωτοβουλία των ανθρώπων του ΝΟΡ να ενώσουν υπό το όνομά του 5 πολύ καλές κολυμβήτριες από κρητικούς συλλόγους αποδείχθηκε επιτυχής, αλλά κυρίως ευεργετική για τις ίδιες.

Η σκυταλοδρομία των Νεανίδων με τις Ρεθυμνιώτισσες Ειρήνη Διακουμάκου και Βίκυ Ρινάκη, τις Ηρακλιώτισσες Χριστίνα Νικηφόρου και Ζαχαρένια Τσαγκαράκη και τη Χανιώτισσα Γιάννα Μυλωνάκη κατέκτησε δύο μετάλλια, ένα αργυρό στα 4Χ100 και ένα χάλκινο στα 4Χ200 ελεύθερο και πήραν το ποσοστό προσαύξησης για την εισαγωγή τους σε πανεπιστημιακές σχολές.

Άλλες δύο σκυταλοδρομίες  κατέκτησαν σημαντικές διακρίσεις, πίσω μόνο από ομάδες του κέντρου παίρνοντας την κορυφαία θέση μεταξύ των επαρχιακών συλλόγων.

Η ομάδα των Παμπαίδων Β αποτελούμενη από τους Αντρέα και Νίκο Πετρακάκη, Μάριο Κουρμούλη και Μάριο Μπράνιστε έφτασε δύο φορές μια ανάσα από το μετάλλιο, παίρνοντας την 4η θέση τόσο στα 4Χ100 όσο και στα 4Χ200 ελεύθερο, ενώ ήταν 7η στα 4Χ100 μικτή ομαδική.

Επίσης πρώτη επαρχιακή ομάδα για τρίτη συνεχόμενη πανελλήνια διοργάνωση, η σκυταλοδρομία των Παγκορασίδων Α με την 5η θέση που κατέκτησε στα 4Χ100 ελεύθερο, με τις Μαρί Διονυσοπούλου, Αλεξάνδρα Βασιλάκη, Ζωή Κατσιπουλάκη και Φωτεινή Μπούτζουκα.

Σε ατομικό επίπεδο, η διπλή ατυχία της Ειρήνης Διακουμάκου να χάσει για ελάχιστα εκατοστά το μετάλλιο στα 800 και στα 1500 ελεύθερο Νεανίδων αποτέλεσε την κακοδαιμονία της διοργάνωσης, κι έτσι κατετάγη 4η στα δύο παραπάνω αγωνίσματα, ενώ ήταν και 5η στα 400 ελεύθερο, παραμένοντας όμως σε μια κλειστή ελίτ ελάχιστων αθλητριών υψηλού επιπέδου και επιδόσεων.

Διπλές επιτυχίες για τη 14χρονη Μαρί Διονυσοπούλου και τον 13χρονο Αντρέα Πετρακάκη. Η Μαρί ήταν 5η στα 800 και 7η στα 400 ελέυθερο Παγκορασίδων Α, ενώ ο Αντρέας στην πρώτη του αγωνιστική χρονιά κατέλαβε δύο φορές την 6η θέση στα 50 και 100 ελεύθερο Παμπαίδων Β. Επίσης η 17χρονη Ηρακλιώτισσα Χριστίνα Νικηφόρου κατέκτησε με τα χρώματα του ΝΟΡ την 6η θέση στα 200 ελεύθερο Νεανίδων.

Αν η επιτυχία μετριέται με την είσοδο ή όχι στον τελικό ενός αγωνίσματος, σταματάμε εδώ. Όμως, από τους 18 συνολικά κολυμβητές και κολυμβήτριες του ΝΟΡ που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα,  οι 16 κατατάχτηκαν σε θέσεις μέχρι την 14η, σε αγωνίσματα με 50 και 60 συμμετοχές. Η προσωπική βελτίωση και τα ατομικά ρεκόρ ανέβασαν πολύ ψηλά στις πανελλήνιες λίστες τους ρεθεμνιώτες αθλητές και τους άφησαν έξω από τους τελικούς για λεπτομέρειες.

Θερμά συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους κυρίως για την ανάδειξη σε ομαδικό επίπεδο, γεγονός που φανερώνει το βάθος της δουλειάς που γίνεται στο σύλλογο, αλλά αποδεικνύει κιόλας ότι ο όμιλος δε στηρίζει ή προωθεί μόνο τις μονάδες, αλλά και την ΟΜΑΔΑ στο σύνολό της.

Την ομάδα συνόδευσαν στην Αθήνα οι προπονητές Στέφανος Κατσιλιάνος και Μάνος Κακογιαννάκης, καθώς και η Ελευθερία Μυλωνάκη ως εκπρόσωπος του συλλόγου.

Αναλυτικά παρακάτω τα αποτελέσματα των κολυμβητών και κολυμβητριών του Ν.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ: